Skip to main content

Projektowanie wnętrz biurowych

Jak dobrze zaprojektować wnętrza biurowe?

Wnętrza biurowe z pozoru wydają się być do siebie bardzo zbliżone, recepcja, przestrzeń open space, sale konferencyjne, przestrzenie wspólne i gabinety kadry menedżerskiej. Jednak specyfika pracy w każdej firmie jest inna, a nasz zespół wie jak zaprojektować biuro tak, aby było ładne, wyjątkowe i przede wszystkim dopasowane do potrzeb przedsiębiorstwa i jego pracowników.

Każde biuro niezależnie czy małej lokalnej firmy w którym pracuje kilka osób czy biuro wielkiej korporacji w Warszawie, która zatrudnia setki pracowników, pełni dla przedsiębiorstwa nie tylko funkcję miejsca wykonywania pracy biurowej, ale też jako siedziba reprezentuje tę firmę na zewnątrz. Tym bardziej jeśli biuro firmy odwiedzają jej klienci lub kontrahenci. Dlatego wnętrza biurowe powinno nie tylko dobrze zaplanowane pod względem funkcjonalnym, ale też ciekawe estetycznie i podążać za obowiązującymi w designie trendami.

Kompleksowe projektowanie wnętrz biurowych.

Myśląc o stworzeniu dla przedsiębiorstwa nowej przestrzeni bądź refershu starego wnętrza powinno pomyśleć się o kompleksowym projekcie biura. Dlaczego? Ponieważ pozwoli to na uniknięcie błędów, które od początku znacząco mogą utrudnić użytkowanie nowo urządzonego biura.

Projektowanie wnętrz biurowych to nie tylko wybranie typów i kolorów biurek, foteli pracowniczych oraz innych mebli i wskazanie gdzie mają one stać. Jest też szereg mniej oczywistych aspektów, na które należy zwrócić uwagę by uniknąć później kosztów zbędnych przeróbek czy wydania pieniędzy na rozwiązania, które w rzeczywistości były firmie niepotrzebne. Źle zaprojektowane biuro, może mieć też bardzo zły wpływ na efektywność pracowników, a to wprost przełoży się negatywnie na wynik finansowy firmy.

Na co zwrócić uwagę podczas projektowania wnętrz biurowych?

W zasadzie każdy element biura ma mniejszy lub większy wpływ na odbiór całości projektu i tego jak w takim wnętrzu będzie się pracować. Przykładami takich rozwiązań, które właściwie należy dobrać na etapie projektu jest akustyka pomieszczeń. Panele akustyczne mogą wydawać się zbędnym wydatkiem, jednak w wielu wnętrzach, zwłaszcza takich z duża ilością szkła lub z wysokimi otwartymi sufitami pogłos, szumy urządzeń, telefony i rozmowy mogą bardzo negatywnie wpłynąć na samopoczucie i produktywność pracowników.

Akustyka wnętrz

W naszej ofercie znajdziecie Państwo szereg różnych rozwiązań akustycznych do biur, a nasi architekci wnętrz doradzą i zaprojektują konkretne rozwiązania, które pozwolą uniknąć takiego problemu w Państwa biurach. Dodatkowo panele akustyczne, gdy zostaną właściwie użyte w trakcie tworzenia kompleksowego projektu biura pełnią też funkcję dekoracyjną, ale również mogą wspomagać identyfikację wizualną firmy, ponieważ występują w bardzo szerokiej kolorystyce i projektanci mogą dobrać je do kolorów firmowych przedsiębiorstwa.

Panele Akustyczne w projektach wnętrz biurowych
Panele Akustyczne w projektach wnętrz biurowych

Oświetlenie

Również właściwe oświetlenie wnętrza jest czymś, na co należy zwrócić uwagę przy projektowaniu wnętrz biurowych. Przepisy i normy prawne określają ilość światła w jednostce natężenia oświetlenia czyli w luksach musi być zapewniona przez pracodawcę w pomieszczeniu w zależności od specyfiki wykonywanej w tym miejscu pracy. Oczywiście oświetlenie w biurze nie musi pełnić tylko funkcji użytkowej, odpowiednio dobrane lampy zwłaszcza w pomieszczeniach reprezentacyjnych jak recepcje, czy sale konferencyjne będą też świetnie pełnić funkcję dekoracyjną uzupełniając cały projekt wnętrz. Nawet jeśli projekt wnętrz biur zakłada użycie sufitu kasetonowego wraz z oświetleniem to przy projektowaniu pozostałego wyposażenia biura, można dodać pewną ilość lamp dekoracyjnych, np. podłogowych lub ściennych, które uczynią wnętrza ciekawszymi. Szeroką ofertę polskich i zagranicznych lamp zarówno architektonicznych, jak i dekoracyjnych można zobaczyć w poniższych linkach.

Zaho_oswietlenie_biurowe_architektoniczne
Szeroki wybór oświetlenie biurowego
Oświetlenie dekoracyjne  - projektowanie biur
Oświetlenie dekoracyjne nada projektom biur dodatkowego charakteru

Podłogi

Teoretycznie mało zauważalnym, ale niewartym pomijania podczas projektowania wnętrz biurowych są podłogi. Myśląc o podłodze w biurze, często wychodzi się z założenia, że wystarczy dać najtańszą szarą wykładzinę lub płytkę gresową i to wystarczy. Często nie jest to dobre podejście, po pierwsze dlatego, że rodzaj podłogi użytej do zaprojektowania danej przestrzeni powinien być dobrany do tego jak będzie ona tam użytkowana. Użycie taniej wykładziny w miejscu gdzie codziennie chodzić będzie dużo osób może, skończyć się szybką koniecznością wymiany. Lepiej zastosować wówczas w tym miejscu wykładzinę spełniającą wyższe normy wytrzymałości lub też jeśli zależy nam na bardzo wysokiej wytrzymałości i jednocześnie bardzo prostym utrzymaniu czystości jakąś z wielu rodzajów podłóg kompozytowych, które oprócz swoich świetnych właściwości użytkowych do złudzenia mogą przypominać podłogi drewniane czy betonowe. Odpowiednio użyte w kompleksowym projekcie biura rodzaje podłóg zapewnią nie tylko długie utrzymywanie ich w doskonałym stanie, ale też wygląd, który będzie pasował do całości wnętrza.

Meble

Również dobór samych mebli jest bardzo istotny, projektant powinien tak dobrać meble do poszczególnych stref w biurze, by były one zaprojektowane w zgodzie z ergonomią, a praca w nich była jak najbardziej efektywna. Właściwy wybór mebli pozwoli na ich długoletnie użytkowanie, niektórzy producenci dają na swoje produkty długoletnie gwarancję, np. niemiecki Interstuhl daje na mechanizmy swoich krzeseł i foteli biurowych aż 10 lat gwarancji. Biuro w ostatnich latach mocno się zmieniło i coraz częściej standardem są biurka regulowanie elektrycznie, a zamiast dużych przestrzeni open space pojawiają się hot deski, a nacisk kładzie się na przestrzenie do pracy kreatywnej.

fotel interstuhl every
Interstuhl Joyce fotel biurowy
designerski fotel biurowy Interstuhl Pure

Kompleksowy projekt wnętrz biurowych powinien uwzględnić szereg najróżniejszych aspektów, zacząć powinien się od właściwej aranżacji powierzchni w zgodzie z potrzebami firmy oraz najnowszymi trendami w projektowaniu wnętrz biurowych. Następnie równie ważne jest by dobrać wszystkie elementy wyposażenia i wystroju wnętrz tak by łączyły funkcjonalność, zgodność z normami prawnymi, z tym by biuro było wizytówką firmy i przyjemnym miejscem pracy.