Miguel Mila j jego cudowne lampy

Miguel Milá, projektant wnętrz, wynalazca to zdecydowany pionier w swojej dziedzinie w Hiszpanii. Rozpoczął pracę w latach 50. XX wieku. Milá zaczął projektować własne meble i lampy, a wkrótce założył własną firmę, Tramo (z hiszpańskiego Tra-bajos Mo-lestos, „Irytujące prace”).

Wiele jego dzieł stało się prawdziwymi współczesnymi klasykami. W 2016 r. Hiszpańskie Ministerstwo Edukacji i Kultury w Hiszpanii przyznało mu Złoty Medal za zasługi w dziedzinie sztuki. Zdobył wiele nagród ADI (Barcelona), pierwszą hiszpańską nagrodę National Design Award oraz ADI Compasso d’Oro za całokształt twórczości. Miguel Milá urodził się w katalońskiej rodzinie arystokratycznej, silnie związanej ze światem artystycznym. Pracę rozpoczął jako projektant wnętrz w pracowni architektonicznej swojego brata Alfonso Milá i Federico Correa. Był koniec lat 50., czas kryzysu, kiedy Hiszpania prawie nie wiedziała, czym jest wzornictwo przemysłowe. Praktycznie nie było przemysłu, wszystko było robione ręcznie. Miguel Milá zaczął projektować lampy i meble, które wkrótce wyprodukował we własnej firmie Tramo. Miguel Milá założył tę firmę z dwoma przyjaciółmi, architektami F. Ribas Barangé i E. Pérez Ullibari. W ten sposób Miguel Milá zaangażował się w projektowanie przemysłowe. Z Tramo wyszło wiele projektów. Na przykład pierwsze wersje słynnych lamp TMC i TMM (1958 i 1961), ponadczasowe klasyczne projekty, które wciąż są w sprzedaży.

Jakiś czas później założył własne studio projektowania przemysłowego i projektowania wnętrz. Z tego okresu pochodzą drewniane lampy Cesta (1964), trzcinowe lampy Manila (1961); lampa M68 wykonana z aluminium (1968); lub seria lamp Americana z naturalnymi lnianymi abażurami. Po okresie ciszy, który zbiegł się z szalonymi postmodernistycznymi latami 80., podczas których koncentrował się na projektowaniu wnętrz i wystaw, ponownie podjął projekty projektowania przemysłowego, używając bardziej nowoczesnego i racjonalistycznego języka, i zastosował je w projektowaniu urbanistycznym. Ławka Neoromántico (1995) jest tego wyraźnym przykładem. Do tej pierwszej ławki następnie doszły Neoromántico pata liviana (2000) i Neoromántico aluminio pata liviana (2002).

Sam Miguel Milá stał się klasyczną postacią w światowym designie. Reprezentuje on historię katalońskiego nowoczesnego designu. Jego praca koncentruje się na aktualizowaniu tradycji. Wiele jego produktów przezwyciężyło okoliczności, w których je zaprojektowano i wyprodukowano, i wciąż sprzedają się po dziś dzień. „Ponieważ narodziły się w czasach, gdy rygor i uczciwość były wartościami”, stwierdza Milá. W 1987 r. Otrzymał nagrodę Premio Nacional de Diseño, a w 2008 r. nagrodę Compasso d'Oro w uznaniu za swoją karierę zawodową i wkład w promocję hiszpańskiego designu.

Wielka wyprzedaż

Czas na duże zmiany na ekspozycji
zobacz wielką wyprzedaż,
rabaty -50%, -70%.

Produkty firm: Furniko, Vank, LD Seating, Bruhl, Noti i wielu innych.

Zobacz produkty na wyprzedaży na naszym koncie na OLX.

Polecane produkty

designerskie-lampy-do-sypialni-artemide-empatia-table-lampka-nocna-1
aspen-s17-lampa-sufitowa-zwieszana-B.lux
time-sofy-joquer
grand-repos-ottoman.3-fotel-vitra
bright-light-table-lamp-bright-white-1.1-lampa-na-biurko

Kompleksowe projekty wnętrz domów i apartamentów

 

Linki do przyjaciół

T3 VR
Rzeczywistość wirtualna, virtual reality. Zastosowanie wirtualnej rzeczywistości w projektowaniu. Prezentacje w wirtualnej rzeczywistości.

 

BarcelonaConcept 
Ambasador hiszpańskiego designu w Polsce.

 

Kraków

ul. Parkowa 11
tel.: + 48 12-345-06-80
tel.: + 48 12-345-06-81
krakow@t3atelier.com 

Katowice

ul. Bpa Bednorza 19
tel.: + 48 32-203-93-84
tel.: + 48 32-203-94-43
katowice@t3atelier.com 

Warszawa

ul. Śnieżna 4
tel.: + 48 22-244-37-55
warszawa@t3atelier.com 

T3 Atelier